Orbital University

From Coraabia Wiki
Jump to: navigation, search

right V coraabish nazývaná Ioptha. Hovorově také nazývána Iopta či IOP.

Popis[edit | edit source]

A
Moa'Iol - informační srdce Orbitální univerzity. Jde o centrální univerzitní inteligenci, jež disponuje nejvýkonnějším sub-ware na Coraabu.
(Coraabia Artist: Joseph Mclamb)

Coraabská Orbitální univerzita (také Coraabská univerzita či Orbitala) je největší umělou oběžnicí na oběžné dráze Coraabu. Po stovky Tu představuje univerzita klíčové centrum coraabské vzdělanosti. Stanice se skládá ze dvou hlavních částí - univerzitního komplexu a rektorského měsíce, jenž okolo univerzity obíhá. Spojení mezi těmito dvěma částmi umožňuje pravidelná linka řízená centrálním univerzitním interware, nazývaném Moa'Iol. Volný prostor lze "manuálně" překročit i v oboustranně použitelné speciální vystřelovací kapsli.

Historie[edit | edit source]

Coraabská Orbitální univerzita byla na coraabské vnější orbitě založena 3554 Tu. Toto místo vyniká největší koncentrací vědeckých kapacit v coraabské hvězdné soustavě. Planetární odborníci - adepti čekají mnohdy i desítky Tu, než jim jsou zpřístupněny hypermoderní univerzitní laboratoře, v nichž mohou provádět jinde neumožnitelné experimenty. Orbitální univerzita se stává tradičním místem svobodomyslnosti a vzdělanosti a po staletí také zdrojem mnoha neuvěřitelných vědeckých objevů. Jejím prvním rektorem byl jmenován slavný Ikram Dogo.

Studium[edit | edit source]

Čas je na Orbitale plně synchronizovaný s tím coraabským. U většiny oborů probíhají během Světla přednášky a den Šera slouží k praktickým zkouškám a postupovým řízením. Čas studia odlišných oborů je různý. Nejkratší standardní studijní cyklus trvá 2 Tu, ten nejdelší celé 3 Guly. Studenti postupují do dalších ročníků asynchronně podle výkonnosti a rychlosti skládání zkoušek. K těm jsou připuštěni až na doporučení svého vedoucího pedagoga (B'Sua). Systém umožňuje limitovaný počet zkoušek, se kterým musí student po celou dobu studia vyjít. Není tajemstvím, že rodilí Coraabiané jsou ve studiu explicitně zvýhodňováni před cizinci - i to je výsledek striktní imigrační politiky c'orského guvernéra Zuly.

Obory[edit | edit source]


Celkem je dnes možné na Orbitale studovat až 510 oborů.

Vedení a pedagogové[edit | edit source]

Vedoucím úřadem Orbitální univerzity je od jejího založení tzv. Bi-Tal. Ten reprezentuje především univerzitní rektor (cor. Sua'Za) a také několik výše postavených profesorů (cor. B'Sua).

Rektoři Orbitální univerzity

Profesoři Orbitální univerzity

Masakr v 4179 Tu[edit | edit source]

Tento Tu se krvavě zapíše do moderní Coraabské historie a málem se změní v začátek další meziplanetární války. Mnozí kritici ovšem nepřestanou říkat, že od politiků bylo naprosto zbabělé neodpovědět na tak krvavou událost tvrdým protiúderem. V prvních hodinách dne Šera šestého Tolu se nad severní polokoulí Coraabu přiblíží chladná loď (nezachytitelná standardně používanými senzory) a okamžitě zahájí útok na proslulou Orbitální univerzitu. Výsadkové komando Omega-botů prorazí její trup, čímž způsobí únik vzduchu z celé třetiny univerzitních prostor. Následující hodiny se zvrhnou v krvavý masakr, studenti a univerzitní profesoři nemají sebemenší šanci ubránit se těžce vyzbrojeným oddílům reddských bojových strojů. Celková bilance čítá přes 17 000 mrtvých studentů a profesorů a dalších 5 000 vzdělanců a odborníků, eskortovaných coby rukojmí do podzemních vězeňských komplexů na některý z měsíců We'Rdu. Pro celou planetu je to naprostý šok a univerzita se z této události na dlouhé Guly nevzpamatuje.

Zajímavosti[edit | edit source]

A
Záchranné lodě vyrážejí ke katastrofálně poničené univerzitě. Mechakultura Redda v jednom okamžiku téměř vyhladila coraabskou elitní inteligenci. • 4179 Tu
(Coraabia Artist: Henry Pashkov)
A
Žena-počítač. Tar Naga je jednou z experimentálních "kuriozit", ke kterým na univerzitní půdě dochází.
(Coraabia Artist: Oliver Wetter)